Jaké metody Tradiční čínská medicína využívá?

05.10.2020

Správné je říct, že TCM není tajné vědění, pro které je třeba mít nějaké zvláštní nadání. Vzdělání v tradiční čínské medicíně lze získat na několika úrovních. Od kurzu akupunktury při lékařských fakultách až po náročné čyř a půl leté studium na soukromé škole TCM. Poté je možné praktikovat tradiční čínskou medicínu, protože jste se naučili teorie a osvojili si dovednosti.

Teorie TCM je nekonečně rozsáhlá. Vychází z taoismu, z tisíce let ověřené praxe a textů starých mistrů. Ty opravdu staré receptury se jen velmi málo modifikují, jiné lze dlouze upravovat a také neustále přibývají předpisy nové. Pochopení filozofie taoismu, duchovních praktik, ovlivňování Qi, metody Yang Sheng Fa (pěstování života), alchymie, teorie kmenů, vliv pěti prvků nebo astrologie a studium I Ting (Knihy proměn) může být prací na celý život.

TCM zkoumá projevy nemoci navenek, a proto je velmi důležitý rozhovor s klientem. Při první návštěvě projdeme od hlavy k patě (a ještě dál) jak se cítíte, s čím přicházíte a co Vás trápí. Připojím vždy ještě několik (spíš mnoho než málo) otázek, které zdánlivě s Vašimi potížemi nesouvisejí. Zajímá mě také případná léčba západní medicínou, výsledky zobrazovacích metod, krevních testů a podobně. Je vhodné se na toto sezení dopředu připravit a vzít zprávy s sebou. Na rozhovor si rezervujte až 1,5 hodiny. Většinou se při první návštěvě terapie ještě nedělá (výjimkou jsou některé akutní potíže typu ústřel nebo nevolnosti).

Podle příznaků sestavím obraz nemoci a domluvíme se na způsobu léčby. Čínská medicína má zvláštní systém klasifikace nemocí a vždy hledá příčinu potíží. Například bolest hlavy může mít až 9 příčin a k tomu se ještě zohledňují další vedlejší potíže a nastavení těla a mysli. Doporučuji Vám, abyste příliš neporovnávali svou léčbu s jinými klienty, protože čínská medicína je vysoce individuální.

Fytoterapie znamená užívání bylinných směsí. Předpis bylin sestavím "na míru" já. Z elektronické aplikace ho dále zpracovává bylinkárna v Hluboké nad Vltavou. Klientovi přijde domů na dobírku balíček. Forma zpracování bylin je různá a následné užívání proto vždy s klientem předem zkonzultuji. Jednotlivé byliny dováží bylinkárna z Číny a pravidelně je testuje na přítomnost těžkých kovů, pesticidů a plísní.

Akupunktura je v TCM královskou disciplínou a vyžaduje teoretické znalosti i jistou zručnost. Vše se dá naučit J . Existuje několik systémů a náhledů na akupunkturu, celotělová nebo ušní, klasická nebo elektroakupunktura i presura typických míst. Vždy jde o stimulaci bodů na meridiánových drahách. Cílem je ovlivnění proudění energie nazývané Qi. Představme si ji jako vitalitu, "krev v žilách", sílu k životu, hnací pohon pro práci a mentální pochody. Qi můžeme doplňovat, vypouštět, uvolňovat její nahromadění, stahovat dolů nebo posílat nahoru. Akupunkturní body jsou definované, mají svůj účinek a typické uložení na těle (celém těle). Kromě nich ovlivňujeme ještě tzv. A Shi body, tedy přímo body bolesti. Akupunktura je vhodná např. u bolesti hlavy, zad, při jakýchkoliv trávicích potížích, nachlazení, artritidě, menstruačních potížích, potížích s otěhotněním, u otoků, potížích pohybových a neurologických, zimomřivosti, únavě, nespavosti, bušení srdce, smutku ... . Výčet by byl velmi dlouhý.

V jednom z okruhů otázek rozhovoru je dotazování na jídelníček a rozbor stravovacích návyků. Zde Vás odkazuji na odstavec Dietetika v sekci Služby. Čínská medicína bere stravování velmi vážně. Každá potravina totiž nějakým způsobem ovlivňuje naše tělo - proto ji také jíme. V našem případě kromě pocitu sytosti rozlišujeme ještě její termické ovlivnění organizmu, zacílení (tzv. tropizmus) na jednotlivé orgány a chuť, která sama nese účinek. Například: Banán je povahy chladné (tam, kde zraje má za úkol ochlazovat tělo), má tropizmus k žaludku a tlustému střevu, kde působí zvlhčení, a je sladký, což znamená, že vyživuje (tamtéž). Proto je vhodné ho jíst při horečce a suchu v krku (žízni) nebo v létě, kdy chladí tělo a dodá Yin (ono zvlhčení). Naopak bychom se ho měli vyvarovat na Vánoce, kdy potřebujeme spíše tělo zahřát. Je jasné, že musíme zohledňovat roční období, počasí, ale i tělesnou konstituci.

Čínská medicína následně řeší i úpravu potravin, protože jednotlivé vlastnosti se dají více či méně upravit přidáním koření, stylem vaření a skladováním. Důsledkem ignorace těchto zásad jsou některé zdravotní potíže nebo tělesné nepohody typu zimomřivost, otoky dolních končetin nebo průjem.

Dietetika proto musí být součástí léčby a vyžaduje aktivní přístup klienta ke svému zdraví.

A teď tělocvik. Pohyby, které můžete vidět v čínském parku a většinou je dělá jednotlivec sám, jsou nějaká forma cvičení Qi Gong (čchi-kung), v překladu práce s energií Qi. Pro udržení kondice těla a dobré mentální nastavení ho tam cvičí už tisíce let. Původně vzniklo jako bojové umění, které okoukalo pohyby od zvířat a předávalo se tajně vybraným členům rodiny (proto různorodost stylů). Časem se ale začal využívat jiný benefit, který trénink přinášel. A to zdravotní efekt na pojivové tkáně, svaly, cévy, velké orgány i mozek. Qi Gong byl postupně transformován do sestav, které se zaměřují na posílení a regeneraci jednotlivých partií těla a prospívá psychice. Dnes ho vnímáme jako ryze zdravotní a vyučuje se v rámci přípravy na činnost terapeuta tradiční čínské medicíny. Videa v záložce "články" Vám poví víc.

Metodou, pro terapeuta často náročnou, je Tuina. Jde o speciální léčebné masáže a manipulace. Vychází ze staré pravdy, že "Qi se musí hýbat". Pokud se energie Qi zastaví, nastává smrt. Historicky šlo o jednoduché škrabkání, hlazení, štípání nebo poklep. Dnes se vyučuje 23 základních technik, které rozproudí Qi a krev při blokádě a bolesti, doplní Qi při slabosti a přes vnitřní účinek zapůsobí na meridiány a konkrétní akupunkturní body. Tuina se používá buď jako samostatná léčba, nebo jako doplněk k akupunktuře a fototerapii, nebo v kombinaci s dalšími metodami, jako jsou moxa a baňky.

Moxování, neboli požehování, je docela příjemná metoda nahřívání konkrétních lokalizací na těle, většinou shodných s akupunkturním bodem nebo průběhem akupunkturní dráhy. Používá se při tom speciální doutník slisovaný z pelyňku nebo pelyňková vata, kterou terapeut zpracuje do kužílku.

Pelyněk při hoření vydává infračervené záření o určité frekvenci, prostupuje hluboko do tkání a tam navozuje pocity tepla. Doplňuje energii Qi, vyhání škodlivý chlad, rozkmitává buněčné struktury a tím rozhýbává stagnace.

Pomáhá při artróze, menstruačních bolestech, při stavech únavy a vyčerpanosti, zlepšuje fungování trávicího traktu, uvolňuje bolesti zad, zlepšuje imunitu a další. Pro zlepšení efektu se moxuje přes vrstvičku soli, plátek zázvoru nebo česneku.

Baňkování je už dnes poměrně známá metoda, používaná především ve fyzioterapii a lázeňství.

Historicky nemá kořeny ve staré Číně. Ale je tak účinná a relativně jednoduchá v použití, že se rychle ve vyspělých kulturách šířila.

V principu jde o nanesení jedné nebo více baněk na postižené místo a vytvoření podtlaku na kůži. Podle síly sání pak určujeme, jakého účinku chceme dosáhnout. Můžeme doplňovat při stavech prázdnoty, anebo vypouštět při nadbytku.

V praxi je nejčastější indikací bolest zad. Baňky buď necháváme staticky působit, nebo provedeme masáž jednou baňkou. Vliv na kůži je patrný ještě pár dnů. Vznikají totiž typické "salámky" - vytažení škodliviny na povrch a vytvoření typické modřiny.

Tradiční čínská medicína Sušice
TCMSusice.webnode.cz
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky